Kuidas peenra rajamisel kaevamisvaeva vähendada

Kindlasti leidub inimesi, kes lausa naudivad peenarde kaevamist. Kuid on olemas lahendus ka neile, kes seda rasket ja veavanõudvat tööd ette võtta ei jõua. Kui uue peenra rajamist pikemalt ette planeerida, saab mätaste kaevamise vaeva vähendada pimendamisega. Nii nimetatakse peenra ettevalmistamise meetodit, kus peenraala kaetakse pikemaks ajaks valgust mitteläbilaskva kattega, et pärssida taimede kasvu. Umbes poole aasta möödudes on katte all olevatest taimedest enamik hävinud ja nüüd on juba lihtsam kaevata. Mõnikord peab see periood olema pikem, kuid sellest juba täpsemalt allpool.

  • Kata peenar vähemalt 0,5 meetrise ülekattega täielikult musta kile, pakesema kihi ajalehtede, papi või mõne muu käepärase materjaliga nii, et päikesevalgus maapinnani ei jõuaks.
  • Ajalehti või muud kõdunevat materjali kasutades võid need pealt katta veel kile või koormakattega. Peaasi, et erinevate tükkide kokkusaamiskohad oleksid ülekattega.
  • Viimaks aseta peale raskus, et kate tuulega minema ei lendaks. Jäta maapind seisma vähemalt üheks hooajaks.  
  • Võid poole aasta möödudes katte serva alla piiluda, et näha, kuidas pimendamine töötab. Kui alal pole tülikamaid püsiumbrohtusid nagu kassitapp, siis piisab kevadest sügiseni või järgmise kevadeni pimendamisest.
  • Kui soovid asuda peenart rajama, eemalda kate ning kaeva maapind läbi ning eemalda kõik juured ja valmista peenar ette. Edasi võid asuda taimi istutama. 

Pimendamise teel saad rajada ka kaevamisvaba peenart. See meetod sobib hästi kui Sul on korralik murupind, kus pole jonnakaid püsiumbrohtusid:

  • Märgista peenra asukoht ning kaeva labidaga vaid peenra ääreriba tekidades klassikalise labidaga kaevatud peenraääre, kust on eemaldatud vaid kitsas peenra ääres olev mururiba.
  • Paiguta plaani järgides taimed peenrale, tee neile istutusaugud ning istuta taimed nende õigetesse kohtadesse järgides seda, et tekitad kastmisvee jaoks taime ümber väikese kausi moodi ringi. Kasta taimi istutamise ajal ja pärast istutamise lõpetamist. Taime ümbert eemaldatud murukamar vii mujale.
  • Kata kogu peenra pind ümber taimede papi või paksu ajalehekihiga, nii et tekitad väikese ülekatte paberi üleminekukohtades, et päike ei pääseks maapinnani. Papp või paber asteta ümber istutatud taimede nii, et taime juure ümber jääb maapind katmata kastmise jaoks, aga muru osa on papiga väikse ülekattega kaetud. Kasta nüüd korralikult läbi ka papp või ajalehed, nii et need oleks kõikjalt niisked.
  • Kata pimendatud ala vähemalt 5-7 cm paksuse komposti ja mulla kihiga (võid ka ainult kompostiga katta). Vajadusel kata kompost veel multšiga.

Postituses kasutatud pildid on Eveli aiast, kus eesmärk on lahti saada kassitapust. Peenar sai musta katte 2020.a sügisel ja suuruse puhul on arvestatud 1m ülekatet (kaetud ala on äärtest ca 1m suurem kui plaanitud peenar). 2022.a sügisel kile alla piiludes oli pind küll ilusti must, kuid jäi siiski katte alla, sest puudus aeg taimede istutamiseks. 

Katmise järjekord – must kile (taaskasutus puitmaterjali pakilt), tekstiilmultš ja orgaanilised jäätmed raskuseks. Tekstiilmultš sai kasutusse eelkõige selleks, et pikema ajaperioodi vältel kile ei saaks kahjustada kui loomad või lapsed seal peal kõnnivad.